• Kto má nárok na dotáciu na stravu od 1.9.2021?

• Ukončenie plošného poskytovania dotácií na stravu v ZŠ a poslednom ročníku MŠ

Plošné poskytovanie dotácii na stravu ZŠ sa od 1.9.2021 ruší

Dňa 01.08.2021 nadobudnú účinnosť nové právne úpravy, ktoré od nového školského roku 2021/2022 prinášajú zmeny v poskytovaní dotácií na stravu - ukončenie plošného poskytovania dotácií na stravu v ZŠ a poslednom ročníku MŠ a doplnenie novej skupiny detí, ktoré majú nárok na poskytnutie dotácie.

Novou skupinou detí, na ktoré bude možné poskytnúť dotáciu na stravu sú deti, ktoré žijú v domácnosti, ktorej členovia si neuplatnili, alebo nemohli uplatniť nárok na daňový bonus. V nadväznosti na uvedené dochádza k zmene okruhu oprávnených detí a dotácia sa poskytuje:

a) Ak zákonný zástupca nepoberá daňový bonus na dieťa.

Čestné vyhlásenie, ktoré je nutné vypísať a odovzdať na sekretariát školy (v prílohe).

b) Zákonný zástupca je poberateľ príspevku v hmotnej núdzi.

Potvrdenie vydáva automaticky ÚPSVaR.

c) Príjem rodiny je pod úrovňou životného minima.

Rodič si musí požiadať o posúdenie ÚPSVaR a potrebuje k tomu potvrdenie o príjme od zamestnávateľa.

Dotáciu na stravu podľa § 4 ods. 3 písm. c) zákona o dotáciách je možné poskytnúť aj na:

d) deti v poslednom ročníku MŠ, ktoré nedovŕšili 6 rokov veku (5 ročné deti v poslednom ročníku MŠ), nakoľko na tieto deti nie je možné si uplatniť z dôvodu veku dieťaťa nárok na zvýšený daňový bonus,[1] ale je možné si uplatniť nárok na tzv. dvojnásobný daňový bonus.

e) deti v poslednom ročníku MŠ, ktoré dovŕšili 6 rokov veku a v ZŠ, ktoré nedovŕšili 15 rokov veku ak žijú v domácnosti, ktorej členovia si neuplatnili (osoby so zdaniteľným príjmom), alebo si nemohli v zmysle zákona o dani z príjmov uplatniť nárok na zvýšený daňový bonus (napr. poberatelia dôchodkov, nezamestnaní).

Upozorňujeme, aby rodičia tejto kategórie detí (od 6 do 15 rokov), ktorí majú nárok na uplatnenie si zvýšeného daňového bonusu uprednostnili uplatnenie si tohto daňového bonusu, nakoľko ak sa na dieťa poskytne dotácia na stravu v zmysle § 4 ods. 3 písm. c) zákona o dotáciách zanikne im nárok na akýkoľvek daňový bonus úplne.

f) deti v ZŠ, ktoré už dovŕšili 15 rokov veku (napr. z dôvodu opakovania ročníka, odkladu povinnej školskej dochádzky), nakoľko na tieto deti nie je možné z dôvodu veku dieťaťa si uplatniť zvýšený daňový bonus, ale je možné si uplatniť nárok na tzv. základný daňový bonus.

Nárok na poskytnutie dotácie na stravu podľa § 4 ods. 3 písm. c) zákona o dotáciách preukazuje zákonný zástupca dieťaťa čestným vyhlásením, a to nezávisle od veku dieťaťa, t.j. povinnosť predloženia čestného vyhlásenia sa vzťahuje aj na zákonných zástupcov detí, ktoré nedovŕšili 6 rokov veku a sú v poslednom ročníku MŠ, resp. deti, ktoré dovŕšili 15 rokov veku.

Odovzdávanie dokladov: osobne na sekretariáte školy, alebo emailom (jedalen@zsgorazdova.sk) po telefonickom dohovore s vedúcou ŠJ (tel.č. 0901 909 038).

• MAKSÍK

• Máme tu vyhodnotenie celoročnej usilovnej práce  žiakov  2. - 4. ročníka, ktorí sa zapojili do súťaže MAKSÍK.
          • Bylinkovisko

• Dnes sme započali práce na našom EAP a spravili sme prvú vec. Za pomoci rodičov sme zhromaždili prekrásne bylinky. Pani učiteľka a štvrtáci sa pustili do roboty, vytiahli motyčky, lopaty, hrabličky a zo starého záhonu vykúzlili za jedno pracovné vyučovanie toto prenádherné bylinkovisko. Sme si takmer istí, že aj ostatné kroky v našom pláne pôjdu takto od ruky. Vieme predsa vyhrnúť rukávy a spraviť kus dobrej roboty. Už teraz sa tešíme na limonády z mäty a podobne.
          • MŠ: Biblia očami detí

• Naše šikovné škôlkárky z triedy včielok sa zapojili do výtvarnej súťaže, ktorú aj tento rok zorganizoval Diecézny katechetický úrad v Nitre.
          • Štvrtácky dar pre mamičku

• Prekrásne sú dary, ktoré robíme od srdca. Najlepšie na tom je to, že pre mamičku sa iný dar ani vyrobiť nedá. Veď predsa len každá mame je tá najlepšia.
          • Vesmír očami detí

• V mesiaci apríil sa naša škola zapojila do súťaže VESMÍR očami detí. Odborná porota sa zhodla v tom, že dielo našej žiačky Sašky Belovičovej z 3.ročníka, postupuje do okresného kola v Hurbanove. Saške blahoželáme, tešíme sa z jej úspechu a prajeme veľa tvorivých nápadov.

• Scratch CUP 2021

• V stredu 21.4.2021 sa konal ďalši ročník programátorskej súťaže Scratch CUP, ktorého sa zúčastnili aj naši žiaci.
          • List pre mamičku

• Do fotogalérie bol pridaný nový album List pre mamičku.

Druháci vlastnoručne vyrobili a poslali listy pre mamičku. Vyrobili sme aj niekoľko darčekov z tej najväčšej lásky. Mamičky naše ľúbime Vás.

• Podmienky nástupu do ZŠ a MŠ od 3. mája 2021

• Oznamujeme Vám, že pri nástupe do školy od 3. mája 2021 nie je potrebný COVID 19 test žiaka (MŠ, I. stupňa a II. stupňa) ani zákonného zástupcu.

Na základe aktuálneho rozhodnutia vlády SR v uznesení č. 215/2021 z 26. apríla 2021 je od 29. apríla 2021 ZRUŠENÁ podmienka preukazovania sa negatívnym výsledkom testu na COVID-19 pre žiakov a jedného zákonného zástupcu žiaka žijúceho v spoločnej domácnosti pri navštevovaní prezenčnej formy vzdelávania sa v školách.

Zákonný zástupca žiaka predkladá od 3. mája 2021 pred nástupom žiaka do ZŠ "Čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti" len pri prerušení školskej dochádzky na viac ako 3 dni (vrátane sviatkov a víkendov).

Čestné vyhlásenie predkladá ELEKTRONICKY cez EduPage - v module ŽIADOSTI/VYHLÁSENIA použije typ žiadosti Vyhlásenie o bezinfekčnosti - (8) žiak a zákonný zástupca - Platí od 3.5.2021.

K dispozícii je aj tlačivo v PDF - https://gorazdnr.edupage.org/a/tlaciva-a-ziadosti