• Zelená škola

• Enviromentálny akčný plán školy

• 08.06.2021 12:19
          • Máme plán ako z našej školy, spraviť školu zelenú...
          • V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do programu zelená škola. Cieľom tohto programu je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia. Na začiatku šk. roka mali žiaci druhého stupňa možnosť prihlásiť sa ako zástupcovia tried do kolégia zelenej školy. Keďže problémov týkajúcich sa ekológie je veľa a nedá sa riešiť všetko naraz - členovia kolégia na spoločných online stretnutiach, vybrali jednu tému:  ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY.  Vypracovali i akčný plán, ktorý budeme v najbližšom šk. roku napĺňať. Pri napĺňaní cieľov budú spolupracovať všetci žiaci, každá trieda má pridelený čiastkový cieľ:

Budúcoroční prváci s pani učiteľkou Ševčíkovou pripravia úkryty pre ježe, ktoré sa na našom školskom dvore občas vyskytnú.

Druháci s pani učiteľkou Nemčekovou založia na budúci šk. rok kompost, aby sme mohli využiť bioodpad napr. z desiaty a tiež zo školskej kuchyne.

Tretiacištvrtáci s pani učiteľkou Hricovou a Ferenczyovou vytvoria vyvýšené záhony, kde budú pestovať voňavé bylinky a pestré lúčne kvety.

Piataci s pani učiteľkou Hasprovou pripravia hmyzí hotel. Možno sa nám tam nasťahujú tie druhy, ktoré prilákajú kvety vo vyvýšených záhonoch.

Šiestaci s pani učiteľkou Šillerovou budú aktualizovať  zelený blog na školskej stránke. Zverejníme tam priebežné úspechy a novinky o tom, ako sa nám darí napĺňať tieto ciele a tiež čo zaujímavé v prírode postrehli.

Siedmaci s pani učiteľkou Botošovou nám budú na túto tému pripravovať rozhlasové relácie a nástenku.

Ôsmaci s pánom učiteľom Báneszom vytvoria paletové sedenie, vďaka ktorému pravdepodobne budeme môcť absolvovať niektoré vyučovacie hodiny vonku.

Deviataci s pani učiteľkou Halajovou pripravia vtáčie búdky, aby sme prilákali i nových vtáčích obyvateľov na náš školský dvor.

Na školskom dvore nám tiež pribudne náučný chodník, na ktorom budú spolupracovať žiaci viacerých ročníkov s pani učiteľkou Koprdovou.

Vďaka týmto aktivitám by sme chceli dosiahnuť, aby sme si na školskom dvore mohli spestriť a doplniť časť vyučovacích hodín zaujímavými pozorovaniami. V budúcom šk. roku by sme tiež chceli navštíviť niektoré chránené územia  v blízkom okolí našej školy.

Pripravený plán budeme síce realizovať až budúci školský rok, ale príroda nás zaujíma samozrejme už teraz. Čo sme už stihli?

• druháci a štvrtáci nám vysadenými  muškátmi skrášlili vonkajšie prostredie
            • tretiaci si vytvorili záhradku s viacerými druhmi plodín
            • na vyvýšené záhony už máme pripravenú zeminu
            • ôsmaci vytvorili zaujímavé projekty o chránených územiach v okolí Nitry (môžete si ich pozrieť na nástenke)
            • piataci už teraz fotia rastliny i zvieratá vo svojom okolí a pripravujú tak materiál do zeleného blogu na stránku
            • Deň Zeme si pripomenuli žiaci MŠ i ZŠ rôznymi zaujímavými aktivitami
            • počas jarnej brigády sme si spoločnými silami upravili náš školský dvor

Už teraz sa tešíme na zelenšiu školu J.